Следни испити

Јануари/Февруари
П В С Ч П С Н
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
11121314151617
сите

Новости

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Соопштенија

Машински

14 Декември 2018 -

технолоШки постапки и операции - машински

 

одржан на хх.хх.2018 г. се:

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка 

Забелешка 

6603

Талевски Стефан

9

 

 

 

6604

Димовски Благој

 0

 

 

 

6608

Давчев Зоран

 0

 

 

 

6609

Сирмев Горан

6

 

 

 

6611

Меровски Николче

 0

 

 

 

6612

Илиевски Емилијан

 0

 

 

 

6616

Велјановски Дејан

 0

 

 

 

6621

Пајмакоски Владимир

 0

 

 

 

6623

Богев Горан

8

 

 

 

 

Разменувачи на топлина, 12.12.2018

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка

Забелешка

6634

Крстевски Димитар

0

 

 

 

6636

Рајков Иван

0

 

 

 

6638

Ристевски Бобан

0

 

 

 

6639

Митревски Мартин

0

 

 

 

6643

Костов Влатко

8

 

 

 

6645

Балтов Јован

0

 

 

 

6646

Трајческа Теодора

9

 

 

 

6649

Бошков Христијан

6

 

 

 

6660

Фудуљаноски Христијан

7

 

 

 

 

Кажете термин за поправен колоквиум.

 

д-р. Кире Поповски

Сообраќај и транспорт

14 Декември 2018 -

Известување

Се известуваат студентите од Сообраќајниот отсек дека колоквиумите кај проф. Стоимко Златковски во учебната 2018 / 2019 година ќе се одржуваат според следниов распоред:

 

 

29.01.2019

12.02.2019

26.02.2019

12.03.2019

26.03.2019

09.04.2019

23.04.2019

14.05.2019

28.05.2019

11.06.2019

10.09.2019

24.09.2019

05 Декември 2018 -

Почитувани студенти,

Во прилог се резултатите од испитите по Математика кај вонр. Проф. Д-р Елена Котевска, одржани на 30.11.2018. Увид во тетратките, земање домашно или оценки е можно секогаш во часовите за консултации. Дополнителниот испит ќе се одржи во вторник(11.12.2018) со почеток во 12:30. Во 12:00 треба да дојдите пред кабинет бр. 2. Доколку студентот повикан на дополнителен испит не се појави во закажаниот термин, испитот ќе се смета за неположен.

Вонр. проф. Д-р Елена Котевска 

Резултати од испити по Математика во Ноемвриска сесија 2018 одржани на 30.11.2018 година кај Вонр. Проф. Д-р Елена Котевска

р.бр.

индекс

поени

оценка

забелешка

Математика 1

1

62

25

 

дополнителен испит

Математика 2

1

5212

51+10=61

7

 

2

5207

71+10=81

9

 

3

5203

36

 

дополнителен испит

4

5202

45

 

домашна работа

5

5215

5

5

 

6

70

23

 

дополнителен испит

7

5211

48

 

домашна работа

8

73

24

 

дополнителен испит

9

5219

15

5

 

10

5166

29

 

дополнителен испит

11

5180

10

5

 

12

5221

35

 

дополнителен испит

13

61

5

5

 

НУВЕСТА

1

5214

65

7

 

2

5124

61

7

 

3

5188

0

 

 

4

5130

27

 

дополнителен испит

5

5164

66

7

 

04 Декември 2018 - .

Резултати Англиски јазик

симни документ

Сообраќај и транспорт

04 Декември 2018 -

Rezultati ispit po Angliski jazik-noemvriska sesija

1.8203                                     41

2.8213                                      20

Vpisuvanje na ocenki na 15.12.2018 (sreda) vo 15h.

Bitola, 04.12.2018                                             od predm. nast.

Машински

30 Ноември 2018 -

Разменувачи на топлина, 26.11.2018

 

Индекс

Име и презиме

Оценка

Забелешка

4363

Бошевски Горан

5

да преполага

5907

Ѓоргиевски Николче

5

да преполага

6198

Наумовски Зоран

5

да преполага

6227

Пајмакоски Самуил

6

да преполага ако сака повисока оценка

6250

Грчаров Диме

5

да преполага

6251

Грчарова Драгица

5

да преполага

6271

Љанговски Александар

5

да преполага или да направи семинарска

6273

Ристевски Николче

5

да преполага

6288

Илиевски Димитар

5

да преполага или да направи семинарска

6308

Цветковска Елица

5

да преполага или да направи семинарска

6310

Ковачевиќ Виолета

5

да преполага

6363

Костоски Ванчо

5

да преполага

Преполагањето може да биде на 12.12.2018 во 12.00 заедно со редовните студенти (Колоквиум - 1). Да преполагаат имаат право само студентите од списокот кои немаат воопшто поени или недоволно поени. Тие што се на списокот не може затоа што пишуваа задачи што не се поставени за решавање или од други предмети.

Проф. д-р. Кире Поповски

.

Сообраќај и транспорт

16 Ноември 2018 -

 

Резултати од испитите одржани на ден 13.11.2018 год кај проф. СТОИМКО ЗЛАТКОВСКИ

Индекс Оценка
5411 9
8058 10
Димески Филип 6

Сообраќај и транспорт

28 Октомври 2018 -

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Се известуваат студентите од Отсекот за Сообраќај и транспорт дека колоквиумот кај ред. проф. Стоимко Златковски, закажан за 27.11.2018 год во 11:00 часот, НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ.

Истиот ќе се одржи еден ден порано, односно на 26.11.2018 год во 13:00 часот.

Телефон за контакт: 075 / 295 - 471 проф. Стоимко Златковски

Сообраќај и транспорт

12 Октомври 2018 -

Резултати од испитите одржани на ден 09.10.2018 год кај проф. СТОИМКО ЗЛАТКОВСКИ


 

8098 - 7

8119 - 8

8123 - 8

8136 - 8

Сообраќај и транспорт

28 Септември 2018 -

Резултати од испитите одржани на ден 25.09.2018 год кај проф. СТОИМКО ЗЛАТКОВСКИ

Индекс Оценка
8127 8
8119 9
8093 6
5562 6
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |