Следни испити

Декември/Јануари
П В С Ч П С Н
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
78910111213
сите

Новости

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Академски календар

Септември 2018
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Октомври 2018
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

11.10.2018 Национален празник – неработен ден (Ден на народното востание)

23.10.2018 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)

01.10.2018 Почеток на академска 2018/19 година / Почеток на зимски семестарНоември 2018
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

12.11.2018 - 17.11.2018 Колоквиумска недела


Декември 2018
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

08.12.2018 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола)Јануари 2019
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

01.01.2019 Празник – неработен ден (Нова година)

07.01.2019 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ)

28.01.2019 - 14.02.2019 Испитна сесија

14.01.2019 - 19.01.2019 Колоквиумска недела


Февруари 2019
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

15.02.2019 Почеток на летниот семестарМарт 2019
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Април 2019
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

26.04.2019 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

29.04.2019 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)

08.04.2019 - 13.04.2019 Колоквиумска неделаМај 2019
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

01.05.2019 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

24.05.2019 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј)

23.05.2019 Национален празник (неработен ден) (Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам)


Јуни 2019
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

10.06.2019 - 29.06.2019 Испитна сесија

14.06.2019 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Духовден, петок пред Духовден)Јуни 2019
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Август 2019
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

02.08.2019 Национален празник (неработен ден) (Илинден)

28.08.2019 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Успение на Пресвета Богородица)Септември 2019
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

09.09.2019 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста (празникот е 08.09., но бидејќи е во недела се прославува во понеделник))

02.09.2019 - 21.09.2019 Испитна сесија

30.09.2019 Крај на академската 2018/2019 година