Следни испити

Март/Април
П В С Ч П С Н
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
сите

Новости

01 Март 2019

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Технички факултет ќе се одвиваат без надоместок заклучно со вторник (05.03.2019год.)

Од среда (06.03.2019год.) уписите ќе бидат со надоместок.

повеќе

18 Февруари 2019

Почитувани студенти,

направени се промени во Распоредот за настава летен семестар 2018-19год.

повеќе

15 Февруари 2019

Почитувани студенти,

објавен е распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

Распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

повеќе

01 Февруари 2019

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат студентите дека уписите за летен семестар ќе започнат од Среда 06.02.2019 год.

повеќе

28 Јануари 2019

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на студентите дека има промена на термините за полагање испити за зимски семестар во  распоредот во Јануарска сесија за следните професори: 

 1.      Ред. проф. д-р Елизабета Бахтовска  на 31. 01. 2019 во 12 часот училна 205 Вонр. проф. д-р Севде Ставрева

 2.      Вонр. проф. д-р Соња Чаламани на 07. 02. 2019 во 12 часот училна 205 

ИСПИТИТЕ СЕ ПРЕЗАКАЖУВААТ ЗАРАДИ СОВПАЃАЊЕ.

повеќе

21 Јануари 2019

Се известуваат студентите дека пријавувањето на испити за Јануарска испитна сесија, се продолжува до Петок 25.01.2019 год.

повеќе

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Ред. проф. д-р Верица Данчевска

prof. Dr Verica Dancevska


Основна литература:

Кабинет 421 Локал 109 Дир. телефон 047 207 709 Email verica.dancevska@tfb.uklo.edu.mk Консултации вторник 10 -12 часот; четврток 10 - 12 часот
Биографија

Ред. проф. д-р Верица Данчевска               

 Образование 

- Дипл. инж., Сообраќај и транспорт, Технички факултет, Битола, Македонија, 1991

-  Магистер по сообраќајни науки, Јавен градски превоз, Технички факултет, Битола, Македонија, 2002

- Доктор по технички науки, Транспортна економика, Технички факултет, Битола, Македонија, 2005  

 

Одлука и реферат за избор

 

 

Историја на вработување

- 2008 - во моментот: Доцент по предметите:

1. Транспортна економика,

2.  Сообраќајна психологија,

3. Маркетинг во железничкиот сообраќај, 

 4. Основи на маркетингот

 2003 - 2006: Асистент по предметите:Транспортна економика, Безбедност во сообраќајот, Отсек за сообраќај и транспорт.

- 2002 - 2003: Помлад асистент по предметот Безбедност во сообраќајот.

- 2000 - 2002: Надворешен соработник (демонстратор) по предметот Безбедност на сообраќајот, Технички факултет, Битола.  

Научноистражувачка искуство - Јавен градски превоз, Сообраќајна политика и Транспортна економика, Анализа и реконструкција  на сообраќајни незгоди, Сообраќајна психологија, Основи на маркетингот и Маркетинг во железничкиот сообраќај.    

Истражувачки проекти 

- Сообраќајна студија за Охридско - Преспанскиот регион, Експертски елаборат за Урбанистичко и просторно планирање, 2005.

- „Развој на симулационен модел на движење на возилата во сообраќајни токови на дволентни патишта во зависност од патни сообраќајни и амбиентални услови“, финансиран од Министерството за образование и наука на РМ, 2002 - 2005 (член на тимот).

 Професионални активности 

1.      Сојузот на сообраќајни инженери на Македонија

2.      Инженерската институција на Македонија,

3.      Македонско научно друштво – Битола (во моментот е секретар на Одделението за техника)

4.      Хрватското научно друштво за сообраќај (HRVATSKO ZNANSTVENO DRUŠTVO ZA PROMET – HZDP).

  Објавени трудови(поширок список на трудови и експертизи на сообраќајни незгоди) 

1.      Крстаноски, Н., Данчевска, В., „Примена на фази логиката во определување на квалитетот на услуга на јавниот градски патнички превоз“, Прв конгрес на инженерите на Македонија, Струга, 2002.

2.      Данчевска, В., „Прилог кон методологијата за оцена на квалитетот на услуга во ЈГПП“, Магистерски труд, Технички факултет, Битола, јуни, 2002.

3.      Ристиќ, Б., Арсовски, М., Данчевска, В., „Експертиза за сообраќајна незгода“, Основен суд Тетово, 2001.

4.      Ристиќ, Б., Крстаноски, Н., Данчевска, В., „Експертиза за сообраќајна незгода“, Основен суд Скопје - II, 2003

5.      Ристиќ, Б., Крстаноски, Н., Данчевска, В., „Експертиза за сообраќајна незгода“, Основен суд Битола, 2003

6.      Ристиќ, Б., Данчевска, В., Анѓелевска, Б., „Експертиза за сообраќајна незгода“, Основен суд Скопје I, 2003

7.      Ристиќ, Б., Данчевска, В., Анѓелевска, Б., „Експертиза за сообраќајна незгода“, Основен суд Тетово, 2003

8.      Ристиќ, Б., Данчевска, В., Анѓелевска, Б., „Експертиза за сообраќајна незгода“, на патот Јажинце –Тетово, Основен суд Тетово, 2003

9.      Dančevska, V., „Analysis of children’s safety and measures for its improvement“, Меѓународно научно-стручно советување - ХЗДП, Oпатија, Хрватска, 2003.

10.  Zelenika, R., & Dančevska, V., „Relevantne karakteristike prometne politikeEuropske Unije i Republike Makedonije“, Трет европски конгрес, ХЗДП, Oпатија, Хрватска, 2004.

11.  Крстаноски, Н., Данчевска, В., „Истражување на квалитетот на услуга во јавниот градски патнички превоз“, Зборник на ТФ, Битола, 2004.

12.  Dančevska, V., & Atanasova, V., „Integralna ocena za određivanje kvaliteta usluge u javnom gradskom putničkom prevozu“, VII Симпозијум со меѓународно учество „Превенција на сообраќајни незгоди на патиштата“, Нови Сад, 2004.

13.  Atanasova, V., & Dančevska, V., „Bezbednosno stanje saobraćaja u Bitolj i predlog mere za negovo poboljšanje“, VII Симпозијум со меѓународно учество „Превенција на сообраќајни незгоди на патиштата“, Нови Сад, 2004.

14.  Dančevska, V., & Zelenika, R., „Prometna politika Republike Makedonije: jučer, danas i sutra“, Меѓународно научно-стручно советување - ХЗДП, Oпатија, Хрватска, 2005.

15.  Данчевска, В., „Сообраќајната политика во функција на одржливиот развој во стопанството на Република Македонија“, докторска дисертација, Технички факултет – Битола, октомври 2005.

16.  Данчевска, В., „Сообраќајната политика и руралниот развој во Република Македонија“, Симпозијум со меѓународно учество, Институт за географија, Природно математички факултет, Охрид, март 2006.

17.  Dančevska, V., & Zelenika, R., „Mećuodnos prometna politika – gospodarstvo u Republici Makedoniji“, Меѓународно научно-стручно советување - ХЗДП, Oпатија, Хрватска, 2006.

18.  Данчевска, В., Ристиќ, Б., Анѓелевска, Б., „Експертиза за сообраќајна незгода“, Основен суд Скопје I, март 2006. 

19. Данчевска, В., „Видовна распределба во Р. Македонија (modal split)“, Прилози, Македонско научно друштво, Битола 2006.

 20.  Dančevska, V., „Sistem finansiranja bezbednosti u Republici Makedoniji“, VIII Симпозијум со меѓународно учество „Превенција на сообраќајни незгоди на патиштата“, Нови Сад, 2006.

21.  Cvetanovski, I., & Dančevska, V., „Modularni tahograf–osnova za razvoj digitalnog tahografa“, VIII Симпозијум со меѓународно учество „Превенција на сообраќајни незгоди на патиштата“, Нови Сад, 2006.

22.  Dančevska, V., „ The Transport Policy in the Republic of Macedonia “, Меѓународно научно-стручно советување - ХЗДП, Oпатија, Хрватска, 2007

23. Dančevska, V., „ Characteristics and Analysis of Transport Costs in the Road Traffic in the Republic of Macedonia“  TRANSLOG 2007, Полска  

24. Dančevska, V., „ The Direct Rate оf Growth оf тhe Traffic Policy Model in the    Republic of Macedonia“ , Меѓународно научно-стручно советување - ХЗДП, Oпатија, Хрватска, 2008