Следни испити

Март/Април
П В С Ч П С Н
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
сите

Новости

01 Март 2019

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Технички факултет ќе се одвиваат без надоместок заклучно со вторник (05.03.2019год.)

Од среда (06.03.2019год.) уписите ќе бидат со надоместок.

повеќе

18 Февруари 2019

Почитувани студенти,

направени се промени во Распоредот за настава летен семестар 2018-19год.

повеќе

15 Февруари 2019

Почитувани студенти,

објавен е распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

Распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

повеќе

01 Февруари 2019

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат студентите дека уписите за летен семестар ќе започнат од Среда 06.02.2019 год.

повеќе

28 Јануари 2019

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на студентите дека има промена на термините за полагање испити за зимски семестар во  распоредот во Јануарска сесија за следните професори: 

 1.      Ред. проф. д-р Елизабета Бахтовска  на 31. 01. 2019 во 12 часот училна 205 Вонр. проф. д-р Севде Ставрева

 2.      Вонр. проф. д-р Соња Чаламани на 07. 02. 2019 во 12 часот училна 205 

ИСПИТИТЕ СЕ ПРЕЗАКАЖУВААТ ЗАРАДИ СОВПАЃАЊЕ.

повеќе

21 Јануари 2019

Се известуваат студентите дека пријавувањето на испити за Јануарска испитна сесија, се продолжува до Петок 25.01.2019 год.

повеќе

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Ред. проф. д-р Ратка Нешковска

prof. Dr Ratka Neshkovska


Основна литература:

Кабинет 303/3 Локал Дир. телефон Email ratka_neskovska@yahoo.com Консултации Вторник: 10:30 - 12:00 Среда: 12:00 - 13:30
Биографија

Ратка Нешковска е родена на 19.04.1967 година. Основно и средно образование, со континуиран одличен успех завршила во Битола.

            Во учебната 1985/86 година се запишала на Природно-математичкиот  факултет во Скопје, на Институтот за физика, на наставна насока. Во учебната 1987/88 година и било дозволено паралелно студирање и на применетата насока на истиот Институт. Во септември 1989 година дипломирала на наставната насока, како најдобар студент во генерацијата, со просечна оцена 9,27, со што се стекнала со стручниот назив професор по физика. Во јуни 1991 година дипломирала и на применетата насока, со просечна оцена 9,33 и се стекнала со стручниот назив дипломиран инженер по физика.

            Во текот на студирањето била корисник на стипендија од Фондот за талентирани кадри.

            Во 1990 година се запишала на постдипломски студии на Природно-математичкиот факултет во Скопје, на Институтот за физика, на групата за Сончева енергија. Предвидените испити ги завршила со просечна оцена 9,80. Во јуни 1998 година го одбранила магистерскиот труд со наслов „Контактни состојби во еднодимензионални кристали“ и се стекнала со стручен назив магистер по физички науки.

            Во 2007 година на Институтот за физика при Природно-математичкиот факултет во Скопје, ја одбранила својата докторска дисертација под наслов „Електрохромизам кај тенки филмови од бакар оксид“ и се здобила со научен степен доктор на физички науки.

Работно искуство

2017 – редовен професор, Технички факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“, Битола

2012 – 2017 - вонреден професор, Технички факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“, Битола

2007 – 2012 – доцент, Технички факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“, Битола

1999 – 2007 – асистент, Технички факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“, Битола

1995 – 1999 – помлад асистент, Технички факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“, Битола

1991 – 1995 – стручен соработник, Технички факултет, Универзитет „Св. Климент Охридски“, Битола

1990 – наставник по физика во средното училиште ЕМУЦ „Ѓорѓи Наумов“ во Битола.

 

Одлука и реферат за избор

 

Трудови

 1. M. M. Ristova, V. Mirceski, R. Neskovska, Voltammetry of chemically deposited CuxO electrochromic films, coated with ZnO or TiO2 electrocatalysts layers, Journal of Solid State Electrochemistry, 2014, DOI 10.1007/s10008-014-2666-x.
 2. R. Neshkovska, M. Ristova, J. Velevska, Low vacuum evaporated cuprous oxide thin films for solar cell application, Horizons, International scientific journal, Series B, „St. Kliment Ohridski“ University – Bitola, (2014) pp25-32.
 3. Р. Нешковска, Транспарентни електрични спроводници во електрохроматски уреди, Зборник на трудови, Технички факултет, Битола (2014).
 4. Р. Нешковска, Некои методи за добивање тенки филмови од бакар оксид, Зборник на трудови, Технички факултет, Битола (2013).
 5. Р. Нешковска, Феноменот електрохромизам, Зборник на трудови, Технички факултет, Битола (2011) pp 351-357.
 6. M. Ristova, V. Mirčeski, R. Neškovska, Electrochemical study of the redox cycling lifetime of electrochromic Cu2O films coated with zink or titanium oxide, XXI Congress of Chemists and Technologists of Macedonia, 2010.
 7. R. Neškovska, M. Ristova, J. Velevska, Low vacuum evaporated cuprous oxide thin film, Workshop New frontiers of low-cost photovoltaic solar cells, 2008, 29-31 May, Skopje.
 8. M. Ristova, R. Neskovska, V. Mirčeski, Chemically deposited electrochromic cuprous oxide films for solar light modulation, Solar Energy Materials & Solar Cells 91 (2007) 1361–1365.
 9. R. Neškovska, M. Ristova, J. Velevska, and M. Ristov, Electrochromism of the electroless deposited cuprous oxide films, Thin Solid Films 515 (2007) 4717-4721.
 10. J. Velevska, M. Ristova, M. Najdoski, R. Neskovska, Optical properties of thin electrochromic nickel oxide films prepared by different techniques, VIII simpozijum sa meћunarodnim učešćem "PREVENCIJA SAOBRAĆAJNIH NEZGODA NA PUTEVIMA 2006", proceedings (2006) pp 241-248.
 11. J. Velevska, M. Najdoski, M. Ristova, R. Neškovska, Chemical preparation and characterization of electrochromic nickel oxide films, Шеста Конференција на физичарите на Република Македонија, Охрид, 14-17 септември 2006.
 12. R. Neškovska, M. Ristova, J. Velevska, V. Georgieva and M. Ristov, Comparison of some electrochromic properties of copper (I) oxide thin films prepared by three different methods, Physica Macedonica 55, (2005) pp. 27-34.
 13. J. Velevska, R. Neškovska and M. Najdoski, Coloration efficiency of chemically deposited electrochromic thin films, Physica Macedonica 53-54, (2003/2004) pp. 53-58.
 14. R. Neškovska, J. Velevska and M. Ristova, Electrochromism in copper (I) oxide thin films, VII simpozijum sa meћunarodnim učešćem "PREVENCIJA SAOBRAĆAJNIH NEZGODA NA PUTEVIMA 2004", proceedings (2004), pp 382-387.
 15. R. Neškovska, J. Velevska and M. Ristova, Electrochromism in copper (I) oxide thin films prepared by chemical deposition, BPU-5: Fifth General Conference of the Balkan Physical Union, proceedings (2003) pp 897-900.
 16. R. A. Neškovska, Quantum states in a junction of two one-dimensional periodical potentials, BPU-5: Fifth General Conference of the Balkan Physical Union, proceedings (2003) pp 595-598.
 17. Р. Нешковска, За моделот на М-матрица применет на симетричен потенцијал, Зборник на трудови на Технички факултет, 1998.
 18. Р. Нешковска, М. Мијатовиќ, Контактни состојби за правоаголен периодичен потенцијал, Втора Конференција на физичарите на Република Македонија, Охрид, 2-5 октомври, 1998.
 19. Apostolovska G., Mijatovic M., Nešhkovska R., Contact States in One-Dimensional Crystals, 3rd General Conference of Balkan Physical Union, 1997.

Учество на конференции

 1. M. Ristova, V. Mirčeski, R. Neškovska, Electrochemical study of the redox cycling lifetime of electrochromic Cu2O films coated with zink or titanium oxide, XXI Congress of Chemists and Technologists of Macedonia, 2010, September, Ohrid.
 2. R. Neškovska, M. Ristova, J. Velevska, Low vacuum evaporated cuprous oxide thin film, Workshop New frontiers of low-cost photovoltaic solar cells, 2008, 29-31 May, Skopje.
 3. J. Velevska, M. Ristova, M. Najdoski, R. Neskovska, Optical properties of thin electrochromic nickel oxide films prepared by different techniques, VIII simpozijum sa meћunarodnim učešćem "PREVENCIJA SAOBRAĆAJNIH NEZGODA NA PUTEVIMA 2006", Novi Sad, Srbija i Crna Gora 26. i 27. oktobar 2006.
 4. J. Velevska, М. Најдоски, R. Neškovska, Chemical preparation and characterization of electrochromic nickel oxide films, Шеста Конференција на физичарите на Република Македонија, Охрид, 14-17 септември, 2006.
 5. R. Neškovska, M. Ristova, J. Velevska, V. Georgieva and M. Ristov, Comparison of some electrochromic properties of copper (I) oxide thin films prepared by three different methods, Шеста Конференција на физичарите на Република Македонија, Охрид, 14-17 септември, 2006.
 6. J. Velevska, R. Neškovska and M. Najdoski, Coloration efficiency of chemically deposited electrochromic thin films, Петта Конференција на физичарите на Република Македонија, Охрид, 24-26 септември, 2004.
 7. R. Neškovska, J. Velevska and M. Ristova, Electrochromism in copper (I) oxide thin films, VII simpozijum sa meћunarodnim učešćem "PREVENCIJA SAOBRAĆAJNIH NEZGODA NA PUTEVIMA 2004", Novi Sad, Srbija i Crna Gora, 14 i 15. oktobar 2004.
 8. R. Neškovska, J. Velevska and M. Ristova, Electrochromism in copper (I) oxide thin films prepared by chemical deposition, BPU-5: Fifth General Conference of the Balkan Physical Union, August 25-29, 2003, Vrnjačka Banja, Serbija and Montenegro.
 9. R. A. Neškovska, Quantum states in a junction of two one-dimensional periodical potentials, BPU-5: Fifth General Conference of the Balkan Physical Union, August 25-29, 2003, Vrnjačka Banja, Serbija and Montenegro. 
 10. Р. Нешковска, М. Мијатовиќ, Контактни состојби за правоаголен периодичен потенцијал, Втора Конференција на физичарите на Република Македонија, Охрид, 2-5 октомври, 1998.
 11. Apostolovska G., Mijatovic M., Nešhkovska R., Contact States in One-Dimensional Crystals, 3rd General Conference of Balkan Physical Union, 2 -5 September, 1997, Cluj-Napoca, Romania.

Научно-популарни трудови 

 1. Р. Нешковска, Гравитациони леќи, Астрономски алманах, Научно-популарно списание по астрономија, Скопје, 1995.

Учество во научно-истражувачки проекти

         1. Добивање на тенки филмови од никел оксид и од некои оксиди на преодните метали и компарација на нивните електрохроматски параметри, (2003-2006), финансиран од Министерството за образование и наука на Р. Македонија.

Учество во проекти за унапредување и развој на високото образование

 1. Implementation of ECTS at the University St. Kliment Ohridski, TEMPUS JEP 2001-2003.
 2. Exchange of best practices in establishing ECTS, TEMPUS SCM, 2004 – 2005.
 3. West Balcan Bologna Promoters Network, TEMPUS SCM C-032B06.  
 4. Designing  and implementing of  the NQF in RM–TEMPUS ETF-SM-00050-2008 Project, 2009-2012.
 5. Developing and setting up measures for initiating, enhancing and sustaining Higher-Education - Society Cooperation, Tempus JP – 511224 – 2010.

            Во рамките на овие проекти Ратка Нешковска учествувала на повеќе работилници одржани во земјата и во странство.

Студиски престои во странство 

            Како учесник во Tempus проектите, Ратка Нешковска ги остварила следните студиски престои:

 1. Politechnico de Torino, Торино, Италија, 15-20 октомври 2002 год.
 2. University of Aveiro, Авеиро, Португалија, 11-16 март 2003 год.
 3. Gent University, Гент, Белгија, 9-14 март 2005.
 4. Универзитет у Новом Саду, Република Србија, септември 2008 год.
 5. Linköping University, Линкопинг, Шведска, 17 – 21 мај, 2011 год.

Други активности

 •  Раководител на Отсекот за графичко инженерство на Техничкиот факултет, од 2013.
 • Член на комисијата за самоевалуација на Универзитетот „Св. Климент Охриски“ – Битола, од јуни 2011, со мандат од четири години
 •  Член на комисијата за самоевалуација на Техничкиот факултет – Битола, од октомври 2011, со мандат од четири години
 • Член на Друштвото на физичарите на Република Македонија
 •  Учество во работата на комисијата за регионални натпревари по физика за учениците од основното и средното образование во Р. Македонија
 •  Член на Македонското научно друштво - Битола, на Одделението за техника (член на Управниот одбор на друштвото во периодот од 2010 -2014 год, одговорна за научно-истражувачки проекти)
 •  Член на Астрономското друштво Битола, член на Претседателството на друштвото.          

Книги и скрипти

 1. E. Bahtovska, G. Janevska, R. Neshkovska, National Framework for Higher Education Qualification for Republic of Macedonia, Guide (2012).
 2. Р. Нешковска, Решени задачи по физика (за интерна употреба).
 3. Р. Нешковска, А. Андреевска, Практикум за лабораториски вежби по физика (за интерна употреба).