Следни испити

Март/Април
П В С Ч П С Н
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
сите

Новости

01 Март 2019

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Технички факултет ќе се одвиваат без надоместок заклучно со вторник (05.03.2019год.)

Од среда (06.03.2019год.) уписите ќе бидат со надоместок.

повеќе

18 Февруари 2019

Почитувани студенти,

направени се промени во Распоредот за настава летен семестар 2018-19год.

повеќе

15 Февруари 2019

Почитувани студенти,

објавен е распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

Распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

повеќе

01 Февруари 2019

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат студентите дека уписите за летен семестар ќе започнат од Среда 06.02.2019 год.

повеќе

28 Јануари 2019

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на студентите дека има промена на термините за полагање испити за зимски семестар во  распоредот во Јануарска сесија за следните професори: 

 1.      Ред. проф. д-р Елизабета Бахтовска  на 31. 01. 2019 во 12 часот училна 205 Вонр. проф. д-р Севде Ставрева

 2.      Вонр. проф. д-р Соња Чаламани на 07. 02. 2019 во 12 часот училна 205 

ИСПИТИТЕ СЕ ПРЕЗАКАЖУВААТ ЗАРАДИ СОВПАЃАЊЕ.

повеќе

21 Јануари 2019

Се известуваат студентите дека пријавувањето на испити за Јануарска испитна сесија, се продолжува до Петок 25.01.2019 год.

повеќе

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Доц. д-р Светлана Мијаковска

Assistant Professor Dr Svetlana Mijakovska


Основна литература:

Кабинет 411 Локал Дир. телефон Email svetlana.mijakovska@uklo.edu.mk Консултации
Биографија

 

Образование

2000 - 2004: Дипломиран графички инженер, Универзитет Св.Климент Охридски, Технички факултет – Битола

2004 - 2009Магистер по графичко инженерство, Универзитет Св.Климент Охридски, Технички факултет - Битола

2011 - 2015: Доктор на науки од областа на техничките науки, Универзитет Св.Климент Охридски, Технички факултет - Битола


Работно искуство и напредување во професијата

2004-2012: Надворешен соработник, Универзитет Св.Климент Охридски, Технички факултет – Битола

2011-2015: Асистент на Технички факултет, Универзитет Св.Климент Охридски - Битола

2015: Доцент на Технички факултет, Универзитет Св.Климент Охридски - Битола

 

Одлука и реферат за избор

Трудови и конф.

 

 1. Nedelkovski, I., Vrskova, S., 2009, Image Based Virtual Tour through Bitola. Proceedings of XLIV International Scientific Conference on Information, Communication and Energy Systems and Technologies, 25-27 Jun, 2009, Veliko Tarnovo, Bulgaria, Vol. 1, pp. 271-274.
 2. Vrskova, S., Nedelkovski, I., 2010, Creating Panoramas and Eliminating Ghosting. Proceedings of XLV International Scientific Conference on Information, Communication and Energy Systems and Technologies, 23-26 Jun, 2010, Ohrid, Macedonia, pp. 769-772.
 3. Mijakovska, S.,  Nedelkovski, I., 2013, 3D Modeling from video. Proceedings of XLVIII International Scientific Conference on Information, Communication and Energy Systems and Technologies, 26-29 Jun, 2013, Ohrid, Macedonia, pp. 593-596, ISBN 978-9989-786-89-1.
 4. С. Мијаковска, И. Неделковски, 2013, Принципи на кои се основа 3D моделирањето од видео. Технички факултет – Битола, Зборник на трудови 2013.
 5. S.Mijakovska, I.Nedelkovski, F.Popovski, 2014, Generating 3D model from Video, Advanced Computing: An International Journal (ACIJ), Vol.5, No.5/6, November 2014.
 6. F. Popovski, I. Nedelkovski and S. Mijakovska, 2014, Generating 3D model in virtual reality and analyzing its performance, International Journal of Computer Science & Information Technology (IJCSIT) Volume 6, No 6, December 2014.
 7. S.Mijakovska, I.Nedelkovski, F.Popovski, 2014, Overview of the process of 3D modelling from video, International Journal of Engineering Sciences & Emerging Technologies, Dec. 2014, ISSN: 2231 – 6604 Volume 7, Issue 3, pp: 680-686 ©IJESET. 
 8. Popovski F., Nedelkovski I., Mijakovska S. (2015), Virtual Environment of Real sport Hall and Analyzing Rendering Quality, Journal of Association for Information Communication Technology, Education and Science, TEM Journal, Serbia.
 9. С. Мијаковска, 2015, Елиминирање на замаглување при креирање на панорами. Технички факултет – Битола, Зборник на трудови 2015.
 10. "Print Quality Control Management for Papers Containing Optical Brightening Agents"; R. Pasic; I. Kuzmanov;  S. Mijakovska; International Journal of Scientific and Engineering Research, Volume 7, Issue 2, Feb 2016, pages 271-274, ISSN 2229-5518.
 11. "Analysing the Injuries in Large Industrial Entities from Bitola – Segments of Extensive Research regarding the Control of Quality Assurance and Implementation of Integrated Management Systems"; I. Kuzmanov; R. Pasic; S. Mijakovska; International Journal of Scientific and Engineering Research, Volume 7, Issue 2, Feb 2016, pages 968-971, ISSN 2229-5518.
 12. "Influence of Corner Detectors in the Process of 3D Modeling from Video "; S. Mijakovska, R. Pasic, I. Kuzmanov;  International Journal of Scientific and Engineering Research, Volume 7, Issue 9, Sep 2016, pages 228-232, ISSN 2229-5518.
 13. “Interactive Scientific Visualization in 3D Virtual Reality Model”; Filip Popovski, Igor Nedelkovski, Svetlana Mijakovska, Gorica Popovska Nalevska; TEM Journal. Volume 5, Issue 4, Pages 435-440, ISSN 2217-8309, DOI: 10.18421/TEM54-04, November 2016.
 14. “Basic steps and techniques using in obtaining the structure from motion”, Svetlana Mijakovska, Filip Popovski; TEMEL-ij journal, Volume 1, Pages 59-62, ISSN 2545-439, May 2017.
 15. ”Analyzing injuries in Bitola region into time frame 1999-2015”, Ivo Kuzmanov, Silvana Angelevska, Roberto Pasic, Svetlana Mijakovska; IZZIVI PRIHODNOSTI, Challenges of the Future, Volume 2, Issue 4, pages 231-236, ISSN 2463-9281, November 2017.
 16. “Real Overview of Injuries Regarding Work Activities and Implementation of Heath and Safety Law in Bitola Area”, Ivo Kuzmanov, Roberto Pasic, Mile Spirovski, Svetlana Mijakovska, Marina Spirovska; IZZIVI PRIHODNOSTI, Challenges of the Future, Volume 3, Issue 3, pages 152-159, ISSN 2463-9281, August 2018.
 17. “Modernization of secondary vocational education at the graphic sector in Macedonia”, Filip Popovski, Gorica Popovska Nalevska, Mile Atanasoski, Svetlana Mijakovska; TEMEL-ij journal, Volume 2, Issue 2 Pages 19-28, ISSN 2545-439, December 2018.

1. Nedelkovski, I., Vrskova, S., 2009, Image Based Virtual Tour through Bitola. Proceedings of XLIV International Scientific Conference on Information, Communication and Energy Systems and Technologies, 25-27 Jun, 2009, Veliko Tarnovo, Bulgaria, Vol. 1, pp. 271-274. 

2. Vrskova, S., Nedelkovski, I., 2010, Creating Panoramas and Eliminating Ghosting. Proceedings of XLV International Scientific Conference on Information, Communication and Energy Systems and Technologies, 23-26 Jun, 2010, Ohrid, Macedonia, pp. 769-772.

3. Mijakovska, S.,  Nedelkovski, I., 2013, 3D Modeling from video. Proceedings of XLVIII International Scientific Conference on Information, Communication and Energy Systems and Technologies, 26-29 Jun, 2013, Ohrid, Macedonia, pp. 593-596, ISBN 978-9989-786-89-1.

4. С. Мијаковска, И. Неделковски, 2013, Принципи на кои се основа 3D моделирањето од видео. Технички факултет – Битола, Зборник на трудови 2013.

5. S.Mijakovska, I.Nedelkovski, F.Popovski, 2014, Generating 3D model from Video, Advanced Computing: An International Journal (ACIJ), Vol.5, No.5/6, November 2014.

6. F. Popovski, I. Nedelkovski and S. Mijakovska, 2014, Generating 3D model in virtual reality and analyzing its performance, International Journal of Computer Science & Information Technology (IJCSIT) Volume 6, No 6, December 2014.         

7. S.Mijakovska, I.Nedelkovski, F.Popovski, 2014, Overview of the process of 3D modelling from video, International Journal of Engineering Sciences & Emerging Technologies, Dec. 2014, ISSN: 2231 – 6604 Volume 7, Issue 3, pp: 680-686 ©IJESET.

8. Popovski F., Nedelkovski I., Mijakovska S. (2015), Virtual Environment of Real sport Hall and Analyzing Rendering Quality, Journal of Association for Information Communication Technology, Education and Science, TEM Journal, Serbia. 

9. С. Мијаковска, 2015, Елиминирање на замаглување при креирање на панорами. Технички факултет – Битола, Зборник на трудови 2015. 

10. "Print Quality Control Management for Papers Containing Optical Brightening Agents"; R. Pasic; I. Kuzmanov;  S. Mijakovska; International Journal of Scientific and Engineering Research, Volume 7, Issue 2, Feb 2016, pages 271-274, ISSN 2229-5518, (Thomson Reuters indexing, Impact Factor: 3,8). 

11. "Analysing the Injuries in Large Industrial Entities from Bitola – Segments of Extensive Research regarding the Control of Quality Assurance and Implementation of Integrated Management Systems"; I. Kuzmanov; R. Pasic; S. Mijakovska; International Journal of Scientific and Engineering Research, Volume 7, Issue 2, Feb 2016, pages 968-971, ISSN 2229-5518, (Thomson Reuters indexing, Impact Factor: 3,8).

12. "Influence of Corner Detectors in the Process of 3D Modeling from Video "; S. Mijakovska, R. Pasic, I. Kuzmanov;  International Journal of Scientific and Engineering Research, Volume 7, Issue 9, Sep 2016, pages 228-232, ISSN 2229-5518, (Thomson Reuters indexing, Impact Factor: 3,8).

13. “Interactive Scientific Visualization in 3D Virtual Reality Model”; Filip Popovski, Igor Nedelkovski, Svetlana Mijakovska, Gorica Popovska Nalevska; TEM Journal. Volume 5, Issue 4, Pages 435-440, ISSN 2217-8309, DOI: 10.18421/TEM54-04, November 2016.

14. “Basic steps and techniques using in obtaining the structure from motion”, Svetlana Mijakovska, Filip Popovski; TEMEL-ij journal, Volume 1, Pages 59-62, ISSN 2545-439, May 2017.

15. ”Analyzing injuries in Bitola region into time frame 1999-2015”, Ivo Kuzmanov, Silvana Angelevska, Roberto Pasic, Svetlana Mijakovska; IZZIVI PRIHODNOSTI, Challenges of the Future, Volume 2, Issue 4, pages 231-236, ISSN 2463-9281, November 2017.

16. “Real Overview of Injuries Regarding Work Activities and Implementation of Heath and Safety Law in Bitola Area”, Ivo Kuzmanov, Roberto Pasic, Mile Spirovski, Svetlana Mijakovska, Marina Spirovska; IZZIVI PRIHODNOSTI, Challenges of the Future, Volume 3, Issue 3, pages 152-159, ISSN 2463-9281, August 2018.

17. “Modernization of secondary vocational education at the graphic sector in Mazedonia”, Filip Popovski, Gorica Popovska Nalevska, Mile Atanasoski, Svetlana Mijakovska; TEMEL-ij journal, Volume 2, Issue 2 Pages 19-28, ISSN 2545-439, December 2018.